Sık Sorulan Sorular

IELTS Eğitim Merkezi > Sık Sorulan Sorular

IELTS Sınavı Hakkında Merak Ettikleriniz

IELTS sınav uygulamasından geçerliliğine, sınavın yapısından merak ettiğiniz bir çok konuya burada cevap bulabilirsiniz.

İki yıl boyunca ek Sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. İkinci kopyalar adayların kendilerine değil sonuç belgelerini göndermek istedikleri kuruluşlara gönderilmektedir. Beş adet elektronik sonuç belgesi IELTS’in elektronik sistemine kayıtlı olan kurumlarla ücretsiz olarak paylaşılmaktadır. Sonuç belgesi gönderimi için sınav merkeziniz ile iletişime geçiniz.

Sınav tarihinden itibaren altı hafta içinde sınav merkezinize ‘sonuçların incelenmesi’ için başvuruda bulunabilirsiniz.Başvuru için ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer puanınız değişirse ödemenizi kesintisiz geri alırsınız.

Kimlik belgenizi (fotoğraf çok eski olmamak kaydıyla) veya pasaportunuzu (geçerlilik süresi geçmemiş) online kayıt sistemine yüklemeniz gerekmektedir. Sürücü belgeleri, okul kimlik kartları ve diğer fotoğraflı kimlik kartları kabul edilmemektedir.

Fotoğraf çekimi, adaylara ait bilgileri doğrulamak amacıyla global olarak belirlenmiş bir prosedürdür ve tüm adaylar için zorunludur. Başvuruda veya sınav günü başka bir fotoğraf getirmenize gerek yoktur.

Belge olarak online başvuruda kullanılan pasaport veya  kimlik kartının getirilmesi zorunludur. Sürücü belgeleri, okul kimlik kartları ve diğer fotoğraflı kimlik kartları kabul edilmemektedir. 

Belge dışında sınava sadece kurşun kalem, tükenmez kalem ve silgi getirebilirsiniz. Cep telefonları ve çağrı cihazları kapalı olarak kişisel eşyalarınız ile birlikte sınav gözetmenleri tarafından belirlenen alanda tutulur. Bu cihazları kapatmayan ve üzerinde taşıyan adaylar diskalifiye edilecektir. IELTS sınavında başlatılan yeni uygulama ile artık saatler de sınav yerine kabul edilmemektedir.

Eğer sınavınızı sınav tarihinden 5 hafta önce ertelemek veya iptal etmek isterseniz, herhangi bir kesinti olmadan para iadesi alabilir veya sınavınızı farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. Eğer erteleme veya iptal sınav tarihine 5 hafta kala yapılırsa, tıbbi gerekçe gösterdiğiniz takdirde belirli oranda kesinti ile ödemenizi geri alabilir veya sınavınızı erteleyebilirsiniz.

Sınav günü sınava giremez ve sınav merkezini önceden bilgilendirmezseniz, sınav ücretini iade alamazsınız. Sınavdan sonraki üç gün içerisinde doktor raporunu e-mail ile sınav merkezine iletirseniz, iptal için belirli bir oranda kesinti ile ödemenizi geri alabilir ya da belirli bir ücret daha yatırarak sınavınızı erteleyebilirsiniz.

Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, kayıt sırasında yerel sınav merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sınav merkezlerinin özel düzenlemeler için üç ay önceden bilgilendirilmeleri gerekmektedir.