IELTS Nedir? Nerelerde Geçerlidir?

IELTS Eğitim Merkezi > Blog > Genel > IELTS Nedir? Nerelerde Geçerlidir?

IELTS Nedir?

IELTS, kişilerin İngilizce’nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek, çalışmak vb amaçlarına yönelik İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan İngilizce dil sınavıdır. Bu amaçları birkaç başlıkta sıralamak gerekirse;

  • Yurt içinde veya yurt dışında Lisans, Yüksek Lisans vb programlara başvurular (ülkemizdeki İngilizce Hazırlık Muafiyet)
  • Göçmenlik ve Aile Birleşim başvuruları
  • Dil tazminatı başvuruları
  • İş başvuruları

 IELTS Nerelerde Geçerlidir?

IELTS dünya genelinde 10.000’den fazla üniversite ve kurum tarafından tanınmaktadır. Ayrıca göçmenlik başvuru makamları ve diğer devlet kurumları tarafından da kabul edilmektedir. Üniversite ve kurumlar kendileri başvuru yaptıkları takdirde IELTS resmi listesine dahil olmaktadırlar fakat listeye dahil olmamış daha birçok kurum daha IELTS’i kabul etmektedir. Bu sebeple gerektiğinde üniversite veya kurum ile direk iletişime geçerek sormanız daha doğru olacaktır.

Sınava girdikten sonra İngilizce düzeyinizi etkin bir şekilde koruduğunuza veya geliştirmeye çalıştığınıza ilişkin herhangi bir kanıt sunmadığınız takdirde kurumlar genellikle iki yıldan öncesine ait sonuçları kabul etmez. IELTS İş Ortakları iki yıldan öncesine ait sınav sonuçlarının geçerliliğini onaylayamaz.