IELTS Sınav Örnekleri

IELTS Eğitim Merkezi > Blog > Genel > IELTS Sınav Örnekleri

IELTS UKVI B1

Birleşik Krallık’ta öğrenim görmek veya çalışmak isteyenlerin vize başvurusu yapmaları ve UKVI için IELTS ya da Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı onaylı bir  SELT Sınavına (Secure English Language Test) girerek gereken İngilizce yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekebilir.

IELTS UKVI, SELT listesinde  yer alan sınavlardandır ve Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik (UK Visas & Immigration-UKVI) başvurusununda kullanılabilir.

İngiltere’deki tüm üniversiteler ve kolejler IELTS sonucunu kabul etmektedir. Başvurulan kurum özellikle belirtmedikçe IELTS UKVI almanız gerekmediği anlamına gelir. Sınav başvurusu yapmadan önce adayları ilgili kurumdan hangi sınava girmeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekir.

IELTS ve IELTS UKVI, sınav içeriği (Academic veya General Training), format, zorluk düzeyi ve puanlama bakımından aynıdır.

IELTS Life Skills A1

IELTS Life Skills, Birleşik Krallık aile vizesi veya yerleşimine yönelik başvurunuzda gereken İngilizce konuşma ve dinleme yeterliliğinin A1 veya B1 seviyesinde olduğunu kanıtlamak için kullanılan sınavdır.

Aile birleşimi vize, süresiz oturma izni ve atandaşlık başvurularında gereklidir.

IELTS Life Skills Dinleme ve yüz yüze Konuşma sınavıdır ve iki seviyede uygulanır:

  • A1 Konuşma ve Dinleme (16-18 dakika) – Aile Birleşimi vizeleri için
  • B1 Konuşma ve Dinleme (22 dakika) – Süresiz Oturma İzni ve Vatandaşlık için

Sorular İngilizce konuşulan bir ülkede gündelik iletişimi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Konu başlıklarından bazıları şöyledir; Kişisel beceriler ve deneyimler, aile ve arkadaşlar, alışveriş, iş hayatı, sağlık, hobiler, eğitim hayatı, ulaşım, ev hayatı, hava durumu gibi.

Sınav sonuçları 7 gün içerisinde geçne ve kalma şeklinde açıklanır. Sınavı geçerseniz 2 yıl boyunca sınavı aynı seviyeden tekrar alamazsınız. Eğer geçemezseniz, tekrar girmekle ilgili bir kısıtlama yoktur.